آریا بارون

محاسبه قیمت سردخانه

تصویر محیط داخلی سردخانه

برای محاسبه قیمت سردخانه باید چه فاکتورهایی را در نظر بگیریم؟ آیا سردخانه های زیر صفر و بالای صفر با هم تفاوت قیمت دارند؟ موارد موثر بر قیمت تمام سردخانه کدامند؟

این روزها نیاز به مواد غذایی به خاطر افزایش جمعیت بیشتر شده است. به همین خاطر نگهداری مواد غذایی و افزایش عمر آنها به یکی از دغدغه های اصلی تبدیل شده و تاسیس سردخانه با بازدهی بالا از جمله مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشت.

در این بین تولید کنندگان مواد پروتئینی، لبنیات، سبزیجات و میوه برای اینکه کسب و کار خود را بهبود ببخشند به فکر احداث سردخانه افتاده اند. ما در این مقاله قصد داریم که به محاسبه قیمت سردخانه بپردازیم تا شما را در این راه یاری کنیم.

تعریف سردخانه

سردخانه به مجموعه ساختمان ها و تاسیساتی گفته می شود که در داخل آن شرایط نگهداری مواد غذایی، محصولات کشاورزی و دیگر موادی که امکان فاسد شدن از نظر رطوبت و دما را دارند.

در سردخانه های زیر صفر و بالای صفر درجه دارای سالن های یک مداره که یکی از این حالت ها را ساپورت می کند. حالت دو مداره نیز هر دو حالت زیر صفر و بالای صفر را پوشش می دهد.

سردخانه با توجه به نیاز با مبردهای فریون و آمونیاک و کاربری بالای صفر و زیر صفر یا اینکه دو منظوره ثابت و یا متحرک طراحی و ساخته می شوند.

نمای داخلی سردخانه

ساخت و اجرای سردخانه

در ساخت سردخانه باید به نکاتی که به آن اشاره می کنیم دقت نمایید. برای اجرای سردخانه به مشاور فنی و امکان سنجی دقیق نیاز خواهید داشت. در این زمینه شرکت ها، کارخانه ها، افراد حقیقی و حقوقی زیادی مشغول ساخت و اجرای سردخانه هستند. که همین روی محاسبه قیمت سردخانه هم تاثیر خواهد گذاشت.

برای تصمیم گیری های ابتدایی باید روی مشخصات سرمایه گذاری که شامل سرمایه ثابت و سرمایه گذاری در گردش، محل احداث سردخانه، نوع کاربری و ظرفیت آن تمرکز کرد.

در این زمینه به کارشناسان فنی، تیم اجرایی ماهر که قادر به امکان سنجی و برآورد هزینه ها باشند نیاز است.

تامین تجهیزات و قطعات از برندهای معتبر دنیا و نصب و اجرای آنها توسط مهندسین از جمله مواردی می باشد که در ساخت و طراحی سردخانه اهمیت زیادی دارد. همچنین  درب سردخانه ها قسمت مهمی در سردخانه ها هستند که باعث حفظ و نگهداری انرژی می شوند. 

کمپرسور سردخانه

یکی از مهمترین بخش های سردخانه و اصلی ترین بخش آن کمپرسور است. کار این دستگاه فشرده کردن گازهایی بوده که مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام این فشرده سازی گازها دمای آنها تا مقداری افزایش پیدا می کند.

برای سرد سازی از دو نوع کمپرسور استفاده می شود که شامل: کمپرسور اسکرو و اسکرال است. برای محاسبه قیمت سردخانه باید هزینه این دستگاه ها را هم در نظر بگیرید.

کمپرسور سردخانه مخصوص فشرده سازی گازها

اوپراتور سردخانه

اگر بخواهیم وظیفه اواپراتور را شرح دهیم باید بگوییم که به عنوان خنک کننده در اتاقک های سردخانه مورد استفاده قرار می گیرد. در سردخانه های صنعتی ما با سیستم سردسازی مواجه خواهیم شد.

سیستم سردسازی خود از 4 بخش اصلی تشکیل شده که یونیت کندانسور و یونیت اپراتور می باشد و متشکل از کمپرسور و شیر انجماد است.

کمپرسور و یونیت کندانسور در فضای بیرونی سردخانه روی مکان مشخصی قرار می گیرند که در بین فضای آن گاز فریون جریان دارد و همین باعث سرد شدن فضای سردخانه می شود.

این هوای سرد باید در سردخانه جریان داشته باشد تا بتواند دمای محیط را کاهش دهد. وظیفه این کار هم بر عهده اواپراتور سردخانه یا همان دمنده می باشد.

اواپراتور سردخانه

کندانسور سردخانه

برای تغییر حالت مبرد گازی به مبرد مایع باید از کندانسور استفاده کرد. کندانسور یکی از تجهیزات لازم و ضروری برای محاسبه قیمت سردخانه است. این دستگاه مجموعه کاملی از چیلر سردخانه بوده که برای تغییر حالت مبرد بین کمپرسور و شیر انبساط چیلر قرار می گیرد. کندانسور مکمل فعالیت کمپرسور می باشد.

شیر انبساط سردخانه

یکی دیگر از مواردی که در محاسبه قیمت سردخانه باید به آن توجه داشته باشید شیر انبساط است. این شیر به عنوان یک شیر اتوماتیک در مسیر مبرد و قبل از اواپراتور نصب می شود. وظیفه این شیر افت فشار و در نهایت تبخیر مبرد خواهد شد و گاز مبرد را به داخل اواپراتور اسپری می کند و باعث سرما در سردخانه می شود.

انواع مختلف سردخانه

سردخانه ها براساس نوع اتمسفر، دمای کاری، ابعاد و ظرفیت آن در دسته بندی های متفاوتی جای می گیرند. از نظر دما به دو سردخانه زیر صفر و بالای صفر تقسیم می شوند.

در سردخانه های زیر صفر برای نگهداری گوشت، ماهی، مرغ، بستنی و… از آن استفاده خواهد شد و سردخانه های بالای صفر نیز برای نگهداری میوه، سبزیجات، لبنیات و دارو مورد استفاده قرار می گیرند. که هر کدام از اینها برای محاسبه قیمت سردخانه هزینه های جداگانه ایی را باید برایشان در نظر گرفت.

همچنین می توان سردخانه ها را به دو نوع ثابت و متحرک نیز تقسیم بندی کرد. در سردخانه های متحرک از کانتینر و سازه های فلزی استفاده می شود. تقسیم بندی مهمتری که برای سردخانه ها وجود دارد، سردخانه های آمونیاکی و سردخانه های فریونی می باشد.

در سردخانه آمونیاکی و نوع تبرید آن به علت عدم اختلاط آمونیاک با روغن و احتیاج به لوله با قطر کمتر برای محاسبه قیمت سردخانه توجیه اقتصادی نداشته و بیشتر در سردخانه های بزرگ کاربرد دارد.

مزایای که سردخانه آمونیاک نسبت به فریون دارد می توان به ارزان بودن مبرد، انتقال حرارت بالاتر آمونیاک، ضریب عملکرد بالاتر آن اشاره کرد.

معایبی که این نوع سردخانه دارد که بسیار مهم است سمی بودن آمونیاک برای تنفس، خورده شدن قطعات آهنی، خودکار نبودن برگشت و تخلیه روغن، اشتعال پذیری آمونیاک که قوانین ایمنی سختگیرانه ایی را باید برای آن رعایت کرد.

برای سردخانه های کوچک بهتر است از سردخانه فریونی که با گاز R22 کار می کنند استفاده کنید. از مهمترین مزیت های این سردخانه می توان به غیرقابل اشتعال بودن، غیر سمی بودن، موارد ایمنی راحت تر اشاره کرد.

چیزی که استفاده از این سردخانه ها دشوار می کند بحث محیط زیست و گران بودن گاز فریون بوده که در محاسبه قیمت سردخانه تاثیر مستقیمی دارد.

فاکتورهای موثر در ساخت سردخانه

هزینه های ساخت، طراحی و احداث یک سردخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید آنها را در نظر گرفت:

  • سرمایه اولیه شما کاهش پیدا می کند.
  • حفظ محیط زیست
  • کاهش هزینه مصرف انرژی
  • نیاز به مراقبت کمتر
  • قابلیت اطمینان سیستم را افزایش دادن
  • سهولت در راه اندازی و نصب

در ساخت و محاسبه قیمت سردخانه موادی که در سردخانه بالای صفر و زیر صفر به کار می رود کاملا از هم جدا هستند که با توجه به نیاز مشتری و مساحت زمین طراحی خواهد شد. با توجه به ابعاد و حجم سردخانه ها به سردخانه اتاقی، متحرک، کانکسی و صنعتی تقسیم می شود.

آریا بارون یکی از بهترین برندهای تولید کننده مصالح ساختمانی نوین و ساخت سردخانه شناخته می‌شود.

عواملی که در محاسبه قیمت سردخانه تاثیر گذار است

برای محاسبه قیمت سردخانه و تاسیس و ساخت آن اولین عامل تاثیرگذار ابعاد سردخانه است. هرچقدر ابعاد سردخانه بیشتر باشد روی طراحی، ساخت و هزینه های آن تاثیر خواهد گذاشت.

هزینه های کلی که در ساخت سردخانه موثر خواهد بود می توان به نوع شیرآلات، تابلو برق، تجهیزات کنترلی، نوع ساندویچ پنل ها، نوع اواپراتور، کندانسور و مهمترین بخش آن نوع کمپرسور اشاره کرد.

در تاسیس و احداث سردخانه نکته مهمی که باید به آن توجه شود برق سه فاز یا تک فاز است که برای محاسبه قیمت سردخانه از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. همچنین برند، کیفیت تجهیزات، گارانتی و دقت آنها نیز روی هزینه ها تاثیر خواهند داشت.

قبل از اینکه بخواهید سردخانه را احداث کنید باید تمام هزینه ها و برنامه ریزی های مالی را به طور جامع و کامل مورد بررسی قرار دهید. هرچقدر اطلاعات اولیه شما پیرامون پروژه مد نظرتان بیشتر و دقیق تر باشد به همان اندازه طراحی و برآورد هزینه ها هم دقیق خواهد بود.

تاسیسات سردخانه ای و عوامل تاثیر گذار بر قیمت

مطالب مشابه

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

مجله آریا بارون
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها