آریا بارون

کاربرد ساندویچ پانل

خاصیت ساندویچ پانل

ساندویچ پانل از ترکیب چند لایه پایدار و سبک تشکیل شده است که معمولا به صورت سه لایه است. لایه میانی بسیار نرم و انعطاف پذیر است که عایقی از جنس پشم شیشه، پشم سنگ، پلی استایرن یا پلی اورتان دارد. ساندویچ پانل ها بسیار به دلیل ساختاری که دارند، بسیار سبک هستند.

دولایه دیگر از جنس فلز یا غیرفلز هستند که با چسب به ورقه‌ها متصل شده‌اند. عایق میانی که هسته ساندویچ پانل است از نفوذ گرما و سرما و رطوبت جلوگیری می‌کند. جنس ورقه‌های ساندویچ پانل و فوم عایق از جنس آلومینیوم، آلوزینک، گالوانیزه، فوم آلومینیوم و کاغذ گرافت است.

باتوجه به ویژگی های ساندویچ پانل مانند سبک وزن و محکم بودن در صنعت ساخت و سازها مخصوصا در مراکز تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. خواص ساندویچ پانل ها و عایق های حرارتی پلی اورتان در ساختمان و توصیه های ایمنی در برابر آتش بسیار مهم است.

انواع ساندویچ پنل

ساندویچ پانل ها در دو مدل زیر تولید می‌شوند:

 • ساندویچ پانل سقفی
 • ساندویچ پانل دیواری

ویژگی هر کدام از این ساندویچ پانل‌ها باتوجه به مواد استفاده شده در تولید آنها متفاوت است. مواد استفاده شده حتی تاثیر مستقیم بر قیمت ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری دارند. به دلیل تنوع در تولید این سازه، کاربردهای مختلفی میتوان برای آن در نظر گرفت.

کاربرد انواع ساندویچ پانل ها

کاربرد انواع ساندویچ پانل
کاربرد انواع ساندویچ پانل در صنایع مختلف

کاربرد ساندویچ‌ پانل با توجه به ساختار آن متفاوت است. موارد استفاده از ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی روز به روز در حال افزایش است و همانطور که گفته شد بسیار متنوع است. اما جنس و نوع لایه ها مورد بسیار مهم در رابطه به کاربرد ساندویچ پانل است.

ساندویچ پانل ها با ساختاری که دارند ساخت و ساز را بسیار مقرون به صرفه کرده‌اند و هزینه کمتری در برابر مصالح سنتی دارند. به صرفه بودن ساندویچ پانل ها به این معناست که از قبل پیش ساخته و آماده هستند و نیازی ندارند با سایر مصالح ترکیب شوند. بنابراین هزینه های جانبی حذف خواهند شد.

یکی از مهمترین کاربرد ساندویچ پانل ها نصب مستقیم آنهاست. براساس کابرد به دو دسته ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری تقسیم می‌شوند. از جمله کاربردهای این پانل ها میتوان به صنایع نظامی، صنایع کشاورزی، صنایع مرغداری، صنایع شیمیایی، صنایع پلیسی، انواع کانکس ها، آپارتمان‌ها و استخرها، بیمارستان‌ها، سالن‌های ورزشی، مکان‌های تفریحی و سیاحتی، سردخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی، ساختمان های تجاری، داروهاخانه‌ها، کانتینرها، اسکان موقت و … بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

با بررسی کاربرد ساندویچ پانل ها در ادامه همراه ما باشید.

کاربرد ساندویچ پانل دیواری

از ساندویچ پانل دیواری برای پوشش سوله‌ها و دیوارها استفاده می‌شود. این ساندویچ پانل از ساندویچ پانل های سقفی فراز و نشیب کمتری دارند. برای نصب ساندویچ پانل دیواری باید به نر و مادگی‌ها توجه کرد تا درزها به طور کامل از بین روند. دیوارهای ساخته شده از این پانل مقاومت خوبی در برابر نم و رطوبت دارند. ضخامت آنها نشان دهنده مشخصات فنی هستند. ساندویچ پانل دیواری ضخامتی بین 4 تا 20 سانتی متر متغیر است. پلی اورتان، پلی استایرن و فوم XPS از انواع فوم ساندویچ پانل است.

کاربرد ساندویچ پانل سقفی

از نام این ساندویچ پانل ها میتوان حدس زد که در سقف ساختمان‌ها و سازه‌ها استفاه می‌شوند. برای لایه‌های بیرونی از ورق ساندویچ پانل باکیفیت مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجایی که سقف‌ها بیشترین تماس را با هوای بیرون دارند، کیفیت جنس ورق ساندویچ پانل سقفی بسیار حائز اهمیت است؛ حتی میتوانند در هزینه‌های تعمیر و نگهداری نیز تاثیرگذار باشد.

از ساندویچ پانل سقفی در پروژه‌های مختلفی استفاده می‌شود. تفاوت ساندویچ پانل‌ سقفی و ساندویچ پانل دیواری در محل نصب و مواد بکار رفته در ساخت آنهاست. همچنین ساندویچ پانل سقفی برای مقابله با بارش های فصلی از گام‌های بلندتری برخوردار هستند. اسن گام‌ها به شکل ذوزنقه‌ای و اورلپ هستند که کاملا از نفوذ هوا جلوگیری می‌کنند.

ورق هایی از جنس آلوزینک و گالوانیزه در ساخت ین پانل‌ها استفاده می‌شود. فوم پلی اورتان در ساخت این محصول استفاده شده که عایق خوبی در برابر صدا و حرارت است.

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت
کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان سازی و صنایع شیمیایی، نظامی و…

کاربرد ساندویچ پانل در صنایع مختلف از جمله صنایع شیمیایی، نظامی، مراکز صنعتی و تولیدی غیر قابل انکار است. اکثر ساختمان سازان ترجیح می دهند تا از مصالح پیش ساخته مانند ساندویچ پانل ها استفاده کنند که جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی سنگین است. ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی بسیار سبک هستند و سرعت ساخت و ساز را بالا میبرند.

هزینه های اضافی ناشی از مصالح سنتی سنگین را کاهش داده و عمر مفید سازه را بالا خواهد برد. در صورت هرگونه خرابی این مصالح به راحتی تعویض و تعمیر می‌شوند. همچنین ویژگی مهم دیگر ساندویچ پانل ها مقاومت فوق العاده در برابر زلزله، سیل و طوفان است.

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت بسیار گسترده است و با توجه به افزایش جمعیت گزینه خوبی برای بالا بردن سرعت و کیفیت ساخت و ساز است. همچنین در ساخت کانکس ها، ساخت تابلوهای تبلیغاتی، کانتینرها، سردخانه‌ها، آلاچیق، سقف کارخانه، سوله، انباری، استودیوهای صدابرداری و کانکس های ویلایی کاربرد دارد.

کاربرد ساندویچ پانل در ساخت کانکس

در یک تعریف ساده باید گفت کانکس یک سازه قابل حمل است که تنها وجه تمایز با ساختمان های سنتی است. کانکس ها در انواع مختلفی ساخته می شوند که بهترین و باکیفیت‌ترین آنها کانکس هایی است که با متریال ساندویچ پانل ساخته شده است. این کانکس‌هااز لحاظ گرما، سرما و رطوبت دارای مقاومت هستند.

کانکس‌ها برای مکان هایی ساخته می شوند که نیاز به جابجایی است. بدنه و اسکلت آنها از فلز بوده و سقف معمولا از ساندویچ پانل ساخته شده است. کاربرد ساندویچ پانل در کانکس‌ها باعث ضد حریق و ضد صوت بودن آن می‌شود. فوم پلی اورتان و پلی استایرن عایقی است که برای ساخت ساندویچ پانل ها به کار برده می‌شود.

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت روز به روز در حال افزایش است و با توجه به ویژگی هایی مانند عایق حرارتی، عایق صدا و دکوراسیون توانسته جایگاه خود را به دست بیاورد. با این ویژگی ها استفاده از آنها در صنعت ساختمان باعث صرفه جویی انرژی خواهد شد.

ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی از جمله معروف ترین ساندویچ پانل ها هستند که همانطور که از نامشان پیداست در دیوارها و سقف کار می‌شوند. دیوارهای خارجی مهمترین و بزرگترین پوشش ساختمان به شما میروند در نتیجه نقش مهمی در صرفه جویی انرژی دارند.

همانطور که بارها اشاره کردیم کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان جایگزین مصالح سنتی شده و به عنوان یک محصول مهم در ساختمان های یک طبقه و چند طبقه مورد استفاده قرار میگیرند. به دلیل ظاهری شبیه ساندویچ نام آنها را ساندویچ پانل گذاشته اند و با توجه به ساختار و مواد تولیدی که دارنددر دو نوع دیواری و سقفی به تولید میرسند. در ساخت ساندویچ پانل ها از ورق های آلومینیوم، آلوزینک و گالوانیزه استفاده شده که بسیار مناسب برای صنعت ساختمان است. از جمله مهمترین مزایای کاربرد ساندویچ پانل در صنعت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن بسیار سبک
 • صرفه جویی از هزینه های جانبی
 • ایمنی در باربر زلزله ،طوفان و سیل
 • حمل و نقل آسان
 • تنوع زیاد
 • مقاوم در برابر رطوبت، حرارت و صدا

کاربرد ساندویچ پانل در سوله

سوله سازه ای است کاملا فلزی با سقف شیبدار که براساس طراحی انجام شده، ساخته می‌شود. کاربرد ساندویچ پانل در سوله بسیار رایج است که به ساندویچ پانل سوله نیز معروف است. در ساخت سوله ها از ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی استفاده می شود. یک سوله مناسب باید وزن مناسب، کیفیت و عمر بالایی داشت باشد که ساندویچ پانل میتوانند تمامی این موارد را به خوبی پشتیبانی کند.

سوله ها شامل انواع مختلفی از جمله سوله تک دهانه، سوله دو دهانه، سوله دو یا چند دهانه با ستون مشترک، سوله قوسی و چند ضلعی میباشند. از سوله ها بیشتر در انبارها، مرغداری‌ها، اسکلت ساختمان‌ها، آشیانه های هواپیما، سالن‌های ورزشی، فروشگاه‌ها و تعمیرگاه‌ها استفاده می‌شود.

مزایای کاربرد ساندویچ پانل در سوله ها:

 • انعطاف پذیری بالا
 • اشکال متنوع و مختلف
 • سبک بودن وزن سازه
 • ایمنی بالا در برابر زلزله ،باد، طوفان، سیل و هرگونه عوامل طبیعی
 • امکان ساخت در ابعاد کوچک و بزرگ
 • استحکام بالا و طول عمر مفید

کاربرد ساندویچ پانل در معماری

کاربرد ساندویچ پانل تا صنعت معماری کشیده شده است و با توجه به مدرن بودن آن ترجیح داده شده تا جای آجر، سیمان و ملات را بگیرد. ساندویچ پانل امروزه به عنوان یک متریال پایه در تمامی ساخت و سازها نقش دارد و نوعی پوشش ایمن که دارای یک فوم عایق و دولایه فلز است شناخته شوند.

تمامی کسانی که در ساخت و ساز نقش دارند میدانند که این محصول عایق کاری دیوارها و سقف ها را به خوبی انجام می دهد. ساندویچ پانل یک ترکیب سبک است که لایه میانی از دو طرف با ورق پوشیده شده است. فوم های استفاده شده در تولید ساندویچ پانل ها پلی اورتان، پلی استایرن و پشم شیشه است.

کاربرد ساندویچ پانل در معماری شامل مزایای زیر است:

 • مقرون به صرفه و ارزان است
 • انجام ساخت و ساز را سرعت می‌بخشد
 • دوام و پایداری فوق العاده ای دارد
 • به راحتی میتوان تعویض کرد و هیچگونه ضایعاتی ندارد
 • در برابر زلزله و طوفان مقاوم است
 • عمر سازه را بالا میبرد

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

مجله ساختمانی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها