آریا بارون

پله پیش ساخته

تصویر پله پیش ساخته

منظور از پله پیش ساخته، پله‌هایی است که فرآیند ساخت و طراحی آن قبل از آن که به محل مورد نظر برای نصب برده شود، ساخته می‌شوند. پله‌های پیش ساخته مزیت‌های مختلفی دارد که از جمله این مزیت‌ها می‌توان به صرفه جویی در زمان و همچنین هزینه نسبتا پایین آن می‌توان اشاره کرد. 

از پله‌های پیش ساخته می‌توان در محیط‌های مختلفی استفاده کرد و محدودیتی برای نصب و استفاده از این سازه‌های مدرن وجود ندارد. از پله‌های پیش ساخته می‌توان در محیط‌های نام برده شده در ادامه بهره برد. 

 • دکوراسیون داخلی
 • فضاهای خارجی
 • مراکز تجاری 
 • محیط‌های تفریحی
 • پارک‌ها
 • محیط‌های عمومی
 • شهرهای بازی
 • پله‌های اضطراری 
 • و …

در ادامه بیشتر در رابطه با پله‌های پیش ساخته و همچنین مزیت‌هایی که این نوع از سازه‌های آماده برای ما به همراه خواهد داشت اشاره خواهیم کرد.

پله پیش ساخته چیست؟ 

به دلیل بالا رفتن هزینه مصالح ساختمانی و همچنین طولانی شدن روند پیاده سازی ساختمان‌های سنتی، پله‌های پیش ساخته کم کم جای خود را در ساخت و سازهای نوین باز کرده است.

پله‌های پیش ساخته همان طور که از نامشان مشخص است به پله‌هایی گفته می‌شوند که قبل از نصب در محل مورد نظر در کارخانه طراحی و پیاده سازی شد‌ه‌اند. پله‌های پیش ساخته خود به دو دسته پله‌های پیش ساخته و پله‌های پیش ساخته سفارشی تقسیم بندی می‌شوند.

دسته بندی پله‌های پیش ساخته بر اساس شیوه ساخت

بر اساس این که پله‌های پیش ساخته قابلیت سفارشی سازی شدن را داشته باشند یا نه، با دو دسته پله‌های پیش ساخته و پله‌های پیش ساخته سفارشی رو به رو هستیم.

  آشنایی با انواع خانه های پیش ساخته

پله‌های پیش ساخته

در این نوع از پله‌ها طراحی و ساخت آن انجام شده است و شما با توجه به نوع نیاز خود و همچنین دکوراسیون محیط مورد نظر خود اقدام به انتخاب پله مناسب می‌کنید.

در طراحی و ساخت این نوع از پله‌های پیش ساخته تمام موارد و ضوابط ساختمانی به صورت کامل رعایت می‌شود. حتی این پله‌ها دارای دفترچه راهنما نصب است که پس از مطالعه آن خواهید توانست روند نصب این پله‌ها را به درستی انجام دهید. 

به همین منظور پیشنهاد می‌شود برای خرید این نوع از پله‌های پیش ساخته حتما از قبل به صورت دقیق نیازسنجی انجام شود تا در هنگام خرید با مشکلی رو به رو نشوید. 

پله‌های پیش ساخته سفارشی 

دسته دیگر از این نوع پله‌های مدرن را می‌توان پله‌های آماده سفارشی دانست. برای خرید این نوع از پله‌ها نیاز است که شما اندازه دقیق و فرم دقیق پله‌های خود را به سازنده پله پیش ساخته ارائه دهید تا مطابق با نظر شما پله ساخته شود. 

طراحی و ساخت پله‌های پیش ساخته سفارشی مشخص است که به مدت زمان بیشتری نیاز دارد و همچنین هزینه ساخت پله‌های پیش ساخته سفارشی از نوع آماده آن بیشتر خواهد بود. 

دسته بندی پله‌های پی ساخته بر اساس مواد تشکیل دهنده

روش دیگری که می‌‌توان به وسیله آن پله‌های پیش ساخته را دسته بندی کرد، پله‌های پیش ساخته بر اساس متریال ساخته شده به مورد‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند. 

پله‌های پیش ساخته چوبی

در طراحی‌های کلاسیک از چوب استفاده‌های زیادی می‌شود. برای همین منظور در حال حاضر با ساخت و طراحی پله‌های چوبی پیش ساخته افراد می‌توانند برای تکمیل دکوراسیون داخلی خود از این نوع پله‌‌ها استفاده کنند. در طراحی پله‌های چوبی پیش ساخته از چوب‌های مختلفی استفاده می‌شود که مهم‌ترین آن را می‌توان موارد زیر در نظر گرفت. 

 1. چوب راش
 2. چوب روس
 3. ام دی اف
  سقف پیش ساخته ارزان

وابسته به نوع چوب مورد استفاده در پله‌های چوبی پیش ساخته، هزینه پله چوبی پیش ساخته متفاوت خواهد بود. 

پله‌های فولادی پیش ساخته

اگر استحکام برای محیطی که پله پیش ساخته در آن نصب می‌شود، دارای اهمیت باشد پیشنهاد می‌شود از پله‌های پیش ساخته فولادی استفاده کنید. در طراحی و ساخت پله‌های فولادی پیش ساخته از ورق فولادی استفاده می‌شود.

وابسته به آن که قرار است این پله دارای چه میزان توان نگهداری باشد از ورق‌هایی با میزان ضخامت متفاوت استفاده خواهد شد. 

پله پیش ساخته فلزی

در طراحی این نوع از پله‌ها از فلز آهن استفاده می‌شود. مقاومت بالای آهن در برابر ضربه و همچنین ماندگاری بسیار بالای آن باعث شده است که این نوع از پله‌های پیش ساخته فروش چندین برابری نسبت به دیگر پله‌ها داشته باشند. 

پله شیشه‌ای پیش ساخته

نوع دیگری از پله‌های پیش ساخته مدرن را می‌توان پله‌های شیشه‌ای در نظر گرفت. برای طراحی و ساخت پله‌های پیش ساخته شیشه‌ای از شیشه سکوریت به دلیل مقاومت بسیار بالا استفاده می‌شود. 

پله پیش ساخته پلاستیکی

نوع دیگری از پله‌های پیش ساخته موجود در بازار را می‌توان پله‌های پیش ساخته پلاستیکی در نظر گرفت. در طراحی و ساخت این نوع محصول از pvc استفاده می‌شود. در مقابل دیگر پله‌های پیش ساخته، پله پیش ساخته پلاستیکی از مقاومت بالایی برخوردار نیست که همین امر باعث شده است پس از مدتی نیاز به تعویض این پله‌ها باشد. 

پله پیش ساخته استیل

در این نوع از پله پیش ساخته از متریال استیل استفاده می‌شود. از استیل بیشتر در دکوراسیون‌های مدرن استفاده می‌شود. 

  ساختمان پیش ساخته چیست؟ مزایا، معایب و انواع آن

همچنین به دلیل آن که استیل در مقابل زنگ زدگی از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد، یکی از کاندیدهای مناسب برای استفاده در فضاهای باز است. قیمت پله پیش ساخته استیل وابسته به آن که طرح پله پیاده سازی شده چیست و ابعاد کف پله چقدر می‌تواند متفاوت باشد. 

قیمت پله پیش ساخته

هزینه پله پیش ساخته به عوامل مختلفی وابسته است. مواردی که می‌تواند در هزینه ساخت و طراحی پله پیش ساخته تاثیرگذار باشد از قرار زیر است. 

 • متریال مورد استفاده در ساخت پله پیش ساخته
 • طراحی پیاده سازی شده در پله
 • ضخامت پله
 • کیفیت ساخت پله
 • و …

مزیت‌های پله پیش ساخته

موارد و مزایای زیادی را می‌توان برای پله پیش ساخته در نظر گرفت. 

 1. نصب راحت
 2. هزینه کمتر
 3. زیبایی بیشتر
 4. استفاده مجدد در محیط‌های دیگر
 5. دمونتاژ شدن آسان
 6. تنوع بسیار بالا
 7. قابلیت سفارشی سازی
 8. طراحی و ساخت سریع

معایب استفاده از پله آماده

در حالت کلی می‌توان گفت استفاده کردن از پله‌های پیش ساخته هیچگونه مشکلی را به وجود نخواهد آورد اما اگر نیاز سنجی درستی انجام نشود و پله پیش ساخته خریداری شده مناسب محل نباشد، به هیچ عنوان نخواهید توانست از این پله استفاده کنید. 

همچنین اگر از پله‌های استفاده کنید که کیفیت و استانداردهای لازم را نداشته باشد در آینده‌ای نه چندان دور حتما با مشکل رو به رو خواهید شد. 

 

 

چرا استفاده از پله‌های پیش ساخته آریا بارون توس؟ 

استفاده از تکنولوژی روز دنیا، طراحی زیبا، تولید محصولات صادراتی تنها گوشه‌ای از دلایل استفاده از پله‌های پیش ساخته آریا بارون توس است. 

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

مجله ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *