آریا بارون

سقف پیش ساخته ارزان

سقف پیش ساخته

سقف پیش ساخته ارزان نوعی متریال ساختمانی نوین است که به دلیل برتری‌هایی که دارد، به راحتی جایگزین مصالح سنتی و سنگین وزن ساختمانی شده است.

از دیوار و سقف پیش ساخته می‌توان برای ساخت ویلاهای پیش ساخته و منازل مسکونی استفاده کرد. سقف پیش ساخته سبک و ارزان را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم‌بندی کرد:

 • سقف‌ پیش ساخته lsp
 • سقف پیش ساخته هالوکور یا بتنی
 • کامپوزیت یا ساندویچ پانل

سقف‌ LSP از فولاد و بتن سبک ساخته می‌شود. تمام مراحل ساخت این سقف در کارگاه سقف پیش ساخته صورت می‌گیرد و سپس برای اجرا به محل پروژه منتقل می‌شود.

برخی از سقف‌های پیش ساخته به طور کامل در کارگاه سقف پیش ساخته تولید شده و سپس در محل پروژه مونتاژ می‌شوند و برخی دیگر نیز مراحل ساخت در کارخانه( ساختمان پیش ساخته مونتاژ در کارخانه) یا کارگاه صورت می‌گیرد سپس به محل پروژه منتقل شده و آنجا با یکدیگر مونتاژ می‌شوند.

 از مزیت سقف‌های lsp می‌توان به عدم نیاز به آرماتور بندی و بتن ریزی اشاره کرد. یکی دیگر از انواع سقف پیش ساخته ارزان، سقف‌های پیش ساخته بتنی یا هالوکور هستند.

این سقف که در طول متن به بررسی دقیق آن خواهیم پرداخت، حدود 40 درصد وزن تحمیلی به سازه را کاهش می‌دهد. همچنین سرعت اجرای ساختمان‌هایی با سقف‌های پیش ساخته هالوکور بسیار بیشتر از دیگر انواع سقف است.

به عنوان اخرین سقف پیش ساخته سبک، می‌توان به کامپوزیت یا ساندویچ پانل‌های سقفی اشاره کرد.

 ساندویچ پانل سقفی به عنوان یک سقف پیش ساخته ارزان نقش مهمی در عایق سازی سقف سازه‌ها و جلوگیری از هدررفت انرژی ایفا می‌کند.

  سازه‌های پیش ‌ساخته

از مزایای ساندویچ پانل‌های سقفی می‌توان به مواردی چون عایق صوتی، حرارتی و کاهش وزن ساختمان اشاره کرد. باتوجه به مناسب بودن قیمت سقف پیش ساخته بتنی و برتری‌های دیگری که این سازه ساختمانی دارد، استفاده از این روش در ساخت‌وساز بیشتر از متریال‌های سنتی توصیه می‌شود. 

سقف پیش ساخته چیست؟

در بسیاری از کشورهای صنعتی دنیا، شیوه‌های نوین ساختمان سازی و کارگاهی روزبه‌روز بیشتر در حال جایگزین شدن با شیوه‌های سنتی و دستی است. استفاده از مصالح پیش ساخته سبک مزیت‌های زیادی دارد که نظر پیمانکاران و مهندسان ساختمانی را به سوی خود جلب کرده است.

از مهم‌ترین مزیت‌های سازه‌های پیش ساخته می‌توان به کم‌تر بودن هزینه ساخت و ساز و مقرون به صرفه بودن هزینه‌های نهایی برای عموم افراد اشاره کرد. چراکه در این روش نسبت به روش‌های قدیمی:

 • به نیروی کار کمتری نیاز است و در نتیجه برآورد هزینه‌های نهایی ساخت‌وساز کاهش می‌یابد.
 • مصالح پیش ساخته ارزان‌تر از مصالح سنتی ساختمان سازی است.

اما سقف پیش ساخته ارزان چیست؟ سقف پیش ساخته به سقف‌هایی گفته می‌شود که در محیط اولیه (کارگاه یا کارخانه) ساخته شده و سپس در محیط ثانویه (محل استقرار سازه) مونتاژ می‌شود.

سقف‌های پیش ساخته برای مناطق زلزله‌خیز بیشترین کارایی را دارند. در هنگام وقوع زلزله سقف پیش ساخته سبک می‌تواند از جان شما محافظت کند. اما سقف‌هایی با مصالح سنگین، نه تنها هیچ‌گونه محافظتی از شما نمی‌کنند بلکه به دلیل احتمال بالای ریزش، خود یک تهدید بزرگ محسوب می‌شوند. 

انواع سقف پیش ساخته 

سقف پیش ساخته ارزان دارای انواع گوناگونی است. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان این سقف‌های پیش ساخته سبک و نیمه سبک را به گروه‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • سقف پیش ساخته بتنی
 • سقف پیش ساخته lsp
 • سقف پیش ساخته کامپوزیت یا ساندویچ پانل
  ویلاهای پیش ساخته 

سقف پیش ساخته lsp

یکی از انواع سقف‌های پیش ساخته که بسیار مورد توجه است، سقف‌های LSP هستند. سقف‌ lsp ترکیبی از فولاد و بتن سبک است. این سقف به صورت کاملا پیش ساخته در کارگاه ساخته شده و سپس به محل پروژه منتقل می‌شود.

این سقف در کارگاه همزمان با اجرای اسکلت‌بندی و فونداسیون ساختمان، بر اساس نقشه‌های اجرایی و دهانه‌های مورد نیاز ساخته می‌شود. 

پس از ساخته شدن سقف سبک lsp، قطعات ساخته شده به محل نصب منتقل می‌شوند و قطعات در دهانه مورد نظر قرار می‌گیرند.

این سقف‌ها عایق بسیار مناسبی برای صوت و حرارت هستند و برای ساختمان‌های مسکونی یک گزینه ایده‌آل به شمار می‌روند.

مزایای سقف‌های پیش ساخته LSP

 از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از نوع سقف می‌توان به کاهش قابل توجه وزن سازه اشاره کرد. وزن هر متر مربع از این سقف‌ مرکب تقریبا 80 کیلوگرم است. با کاهش بار تحمیلی به سازه‌های ساختمانی، می‌توان عمر مفید سازه را افزایش داد.

اما استفاده از این سقف پیش ساخته ارزان دارای مزایای بیشتری است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • استفاده از این سقف نیازی به آرماتور بندی، بتن ریزی و قالب بندی ندارد و این امر سرعت به اتمام رسیدن پروژه را بسیار افزایش می‌دهد.
 • ارتفاع سازه، به دلیل کم‌تر بودن ارتفاع این سقف کاهش می‌یابد.
 • میزان لرزش و ارتعاش در این سقف نسبت به دیگر سقف‌ها مانند سقف‌های کامپوزیت یا عرشه کم‌تر است.
 • هزینه‌های ساخت‌وساز کاهش می‌یابند چراکه در صورت استفاده از این سقف، وزن سازه، ارتفاع آن و ابعاد فونداسیون کاهش می‌یابد. 
 • این سقف دارای تاییدیه از نظام مهندسی است.
  خانه های گنبدی پیش ساخته

سقف پیش ساخته بتنی یا هالوکور

یکی دیگر از انواع سقف‌ پیش ساخته ارزان که در کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز نقش موثری دارد، سقف‌های پیش ساخته و پیش تنیده است که با نام سقف‌های هالوکور شناخته می‌شوند.

دال‌های بتنی پیش تنیده هالوکور یکی از نوین‌ترین سیستم‌های اجرای سقف‌های پیش ساخته به شمار می‌روند. 

این سقف‌ها نیز مانند سقف پیش ساخته lsp ابتدا در کارگاه ساخته شده و سپس به محل پروژه منتقل می‌شوند. برای سقف هالوکور ابتدا طبق نقشه‌های اجرایی، فونداسیون و ستون‌های بتنی اجرا می‌شود. پس از آن بتن ریزی ثانویه و اتصال پانل‌های پیش ساخته به تیرها صورت می‌گیرد. 

مزایای سقف‌های پیش ساخته هالوکور

 • سقف‌های هالوکور جزو انواع سقف پیش ساخته ارزان به شمار می‌روند.
 • با کمک این مصالح نوین، امکان ایجاد دهنه با طول زیاد وجود دارد.
 • سرعت نصب و اجرای این سقف‌ها بالا است.
 • سقف هالوکور یک سقف پیش ساخته سبک است که تا حدود 40 درصد وزن تحمیلی به سازه را کاهش می‌دهد.
 • فضاهای خالی داخل این سقف وجود دارد که می‌توان از آن‌ها جهت عبور دادن تاسیسات مکانیکال و الکتریکال استفاده کرد.

کامپوزیت یا ساندویچ پانل

یکی دیگر از انواع سقف پیش ساخته ارزان، ساندویچ پانل‌های سقفی است. ساندویچ پانل نوعی متریال نوین ساختمانی است که جایگزین متریال سنتی، سنگین و پرهزینه ساختمانی شده است.

ساندویچ پانل به‌طور کلی به دو دسته سقفی و دیواری تقسیم بندی می‌شود. ساندویچ پانل ساختاری سه لایه دارد که لایه میانی آن، لایه عایق است و می‌توان آن را هسته ساندویچ پانل دانست.

این لایه عایق که از جنس‌های مختلفی چون پشم سنگ، پلی یورتان و پشم شیشه ساخته می‌شود از دو طرف به دو لایه فلزی یا غیر فلزی محدود می‌شود. جنس لایه‌های رویه و زیره ساندویچ پانل‌های سقفی و ساندویچ پانل دیواری اغلب از ورق گالوانیزه رنگی، ورق آلومینیوم و ورق آلوزینک است.

  سازه‌های چوبی پیش ساخته چه نوع محصولاتی هستند؟

ساندویچ پانل سقفی که خود دارای دو نوع گام دار (شادولاین) یا طرح سفال است نوعی سقف پیش ساخته به شمار می‌رود که کاربردهای بی‌شماری دارد.

کاربرد ساندویچ پانل سقفی

وظیفه اصلی ساندویچ پانل‌ها، عایق سازی سازه‌ها نسبت به حرارت، صوت، گرما و سرما است. اما استفاده از این سقف پیش ساخته به جهت کاهش بار ساختمان نیز توصیه می‌شود؛ چراکه ساندویچ پانل‌ها ساختاری بسیار سبک دارند.

از این ساندویچ پانل‌های سقفی در اکثر ویلاهای پیش ساخته و منازل مسکونی استفاده می‌شود.

امروزه برای ساخت سوله‌های صنعتی، سالن‌های ورزشی بزرگ، سردخانه و گرمخانه و ساخت اتاق تمیز (clean room) از ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری استفاده می‌شود.

برای برخی از سازه‌های پیش ساخته مانند ویلاهای پیش ساخته نیز می‌توان قطعات سقف پیش ساخته را در کارگاه با کمک ساندویچ پانل سقفی ساخت و سپس این سقف را در محل پروژه مونتاژ کرد. 

استفاده از سقف پیش ساخته چه برتری‌هایی دارد؟

در قسمت‌های قبل به 3 مورد سقف پیش ساخته ارزان و سبک اشاره کردیم. اما استفاده از این سقف‌ها چه مزایایی نسبت به مصالح سنتی ساختمانی دارد؟ بالا رفتن سرعت اجرای پروژه‌ها در صورت استفاده از سقف‌های پیش ساخته از مهم‌ترین علت‌هایی است که مهندسین ساختمانی به این خاطر استفاده از این سقف‌ها را توصیه می‌کنند. اما استفاده از این متریال‌های نوین برتری‌های دیگری نیز دارد:

 • نازک‌تر بودن سقف و دیواره‌ها، منجر به افزایش فضای داخلی ساختمان می‌شود.
 • میزان مصرف انرژی را کاهش می‌دهند.
 • در هر اقلیمی و با هر شرایط آب و هوایی امکان نصب آن‌ها وجود دارد.
 • وزن سبک آن‌ها، هزینه فونداسیون و به طبع آن هزینه نیروی کار را کاهش می‌دهد.
 • امکان اجرای پروژه‌های ساختمانی بدون بر جا ماندن نخاله‌های ساختمانی که تهدیدی برای محیط زیست به شمار می‌روند وجود دارد.
 • قابلیت جابه‌جایی و استفاده از آن‌ها برای پروژه‌ای دیگر را دارند.
  کارخانه تولید خانه های پیش ساخته

با توجه به این موارد، استفاده از سقف پیش ساخته ارزان نه تنها توجیه اقتصادی دارد، بلکه از جهات بیشتری دارای برتری‌هایی است که منجر به استفاده روزافزون آن‌ها در پروژه‌های ساختمانی شده است. 

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

مجله ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *