آریا بارون

خانه پیش ساخته بتنی سبک

خانه پیش ساخته بتنی سبک

خانه پیش ساخته بتنی سبک یکی از انواع خانه های پیش ساخته به شمار می‌رود که کاربردهای گوناگونی دارد. تمامی اجزا و قطعات این خانه‌ها در کارگاه ساخته شده و سپس برای نصب به محل استقرار پروژه منتقل می‌شود.

در پروژه‌هایی که زمان به پایان رسیدن پروژه و بودجه مربوط به ساخت و ساز محدود است، معمولا از خانه‌های پیش ساخته استفاده می‌شود. سرعت بالای اجرای خانه‌های بتنی سبک، منجر به استقبال زیاد از آن‌ها شده است. 

از خانه پیش ساخته بتنی سبک برای ساخت اتاقک‌های نگهبانی، خانه‌های مسکونی که در محوطه‌های درون باغ‌های شخصی ساخته می‌شوند، اقامتگاه‌های توریستی و خانه‌های سازمانی استفاده می‌شود.

مزیت بزرگ این خانه‌ها این است که تمام قطعات آن در خارج از محل پروژه ساخته می‌شود؛ به این ترتیب هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز و نگهداری قطعات سازه در محل پروژه کاهش می‌یابد. امکان تولید سفارشی خانه‌های بتنی سبک با رنگ و سبک دلخواه نیز وجود دارد. 

حمل و نقل آسان، مقاومت بالا در برابر زلزله، کیفیت مناسب برای جایه‌جایی، امکان نماسازی دیوارهای داخلی و خارجی با کمک رنگ، گچ و … از جمله مزایای دیگر این خانه‌های پیش ساخته بتنی به شمار می‌رود.

خانه پیش ساخته بتنی سبک هیچ تفاوتی با یک خانه معمولی نمی‌کند و تمام امکانات پایه را دارا است. بنابراین به عنوان یک واحد منزل مسکونی کامل برای سکونت می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

نحوه ساخت خانه پیش ساخته بتنی سبک

خانه‌های پیش ساخته بتنی خانه‌هایی هستند که تمامی اجزای آن‌ها در خارج از محل اجرای پروژه ساخته شده و در محل مورد نظر نصب می‌شوند. امروزه از این خانه‌های پیش ساخته استقبال زیادی می‌شود که دلایل آن حمل و نقل آسان، مقاوم در برابر زلزله و آتش سوزی، کاهش هزینه‌های ساخت و ساز، راحتی در نصب و … است. 

  خانه پیش ساخته چوبی

برای ساخت این خانه‌های بتنی و سبک، ابتدا اسکلت بندی فلزی ساختمان پیاده سازی می‌شود و سپس دیواره‌ها را با بتن سبک و باکیفیت بالا پر می‌کنند. مزیت بزرگ خانه پیش ساخته بتنی سبک این است که برای نماسازی فضای داخلی و خارجی این ساختمان‌ها می‌توان از انواع رنگ، پی وی سی، سنگ، تایل و … استفاده کرد.

کاربرد خانه‌های پیش ساخته بتنی

 خانه‌های پیش ساخته تمام بتنی کاربردهای زیادی دارد. به عنوان مثال می‌توان از این سازه‌ها برای باغ‌های شهری و خارج از شهر استفاده مسکونی کرد. بسیاری از افرادی که می‌خواهند در باغ خود یک ساختمان مسکونی داشته باشند، از ساخت خانه‌های پیش ساخته تمام بتنی استقبال می‌کنند.

از دیگر کاربردهای این خانه‌های بتنی می‌توان به ساخت اتاقک‌های نگهبانی و سرایداری در شهرک‌ها، کارخانه‌ها و … اشاره کرد.

در مناطق توریستی برای ساخت اقامتگاه استفاده از خانه‌های پیش ساخته مانند کانکس‌ها یا خانه بتنی پیش ساخته تداول زیادی دارد. هزینه اقتصادی این خانه‌ها منجر شده است که برخی از سازمان‌ها برای کارکنان خود اقدام به ساخت خانه‌های پیش ساخته بتنی برای اسکان دائم یا موقت کنند.

علاوه بر تمامی موارد فوق، از این خانه‌ها می‌توان به جای کانکس‌های ساندویچ پانل یا کانکس‌های فلزی استفاده کرد.

خانه پیش ساخته بتنی سبک چه مزیت‌هایی دارد؟

برای ساخت یک خانه پیش ساخته می‌توان از متریال‌های مختلفی مانند چوب، فلز، ال اس اف یا بتن استفاده کرد. انتخاب مناسب‌ترین متریال به پارامترهای مختلفی چون موقعیت جغرافیایی سازه بستگی دارد.

خانه پیش ساخته بتنی علاوه بر سبک بودن، مزیت‌ها و برتری‌های دیگری دارد که منجر به کاربردهای فراوان آن شده است. در ادامه برخی از مزایای خانه پیش ساخته بتنی را با هم بررسی می‌کنیم.

  کارخانه تولید خانه های پیش ساخته

تمام اجزای آن به صورت پیش ساخته تولید می‌شود

تمام قسمت‌های یک خانه پیش ساخته بتنی، به صورت آماده است. برای پروژه‌هایی که محدودیت‌های مکانی وجود دارد و نمی‌توان مصالح مورد نیاز را به محل پروژه منتقل کرد، از ساخت این خانه‌های پیش ساخته استقبال بیشتری می‌شود. تمام اجزای این ساختمان‌ها در کارگاه ساخته شده و سپس برای نصب به محل مورد نظر منتقل می‌شوند.

تولید قالب‌های بتنی به صورت سفارشی

برای ساخت خانه پیش ساخته بتنی سبک ابتدا نقشه ساختمان توسط مهندس طراحی می‌شود. پس از کامل شدن نقشه، تولید قطعات این ساختمان پیش ساخته مونتاژ با فونداسیون بتنی به صورت سفارشی شروع می‌شود.

سازه پیش ساخته بتنی با توجه به نظر و نیاز کارفرما تولید می‌شود. به عنوان مثال امکان سفارشی سازی نوع رنگ، نوع قرارگیری در و پنجره‌ها و … وجود دارد.

حمل و نقل و نصب آسان

مهم‌ترین ویژگی‌ خانه‌های پیش ساخته که تمام اجزای آن در کارگاه ساخته می‌شود، حمل و نقل آسان این قطعات به محل پروژه است. اگر جابه‌جایی این قطعات دشوار و پرهزینه باشد، شاید استفاده از خانه‌های پیش ساخته دیگر توجیه اقتصادی نداشته باشد. از مزیت‌های خانه پیش ساخته بتنی سبک، حمل و نقل ساده و نصب بی‌دردسر آن است.

مقاومت بالا در برابر زلزله

سبک بودن این خانه پیش ساخته بتنی به نوعی آن‌ها را به یک سازه ضد زلزله تبدیل کرده است. هرچه وزن یک ساختمان بر اثر تحمیل بار مرده به ساختمان (بار ناشی از مصالح سنگین ساختمانی) کمتر باشد، دوام و عمر سازه افزایش می‌یابد و در برابر عواملی چون زلزله و حریق نیز مقاومت بیشتری از خود به نمایش می‌گذارد. 

  آپارتمان پیش ساخته

امکان جابه‌جایی و نصب در پروژه دیگر

یکی دیگر از مزایای خانه های پیش ساخته بتنی، امکان جابه‌جایی آن‌ها است. این سازه‌ها از بتن تقویت شده و مقاوم ساخته می‌شوند. از همین‌رو طول عمر بالایی دارند و کیفیت آن‎ها تضمین شده است. مقاومت و کیفیت بالای این سازه‌ها، امکان جابه‌جایی و نصب آن‌ها در پروژه‌های دیگر را فراهم کرده است. 

امکان زیباسازی نما

چنانچه قصد داشته باشید از خانه‌ پیش ساخته بتنی سبک استفاده مسکونی داشته باشید، می‌توانید با متریال‌های مختلفی چون سنگ، تایل، پی وی سی و … نسبت به نماسازی دیوارهای داخلی و خارجی اقدام کنید. بنابراین خانه‌های پیش ساخته بتنی می‌توانند حس یک خانه معمولی را به راحتی به ساکنین آن خانه منتقل کنند و از جهات مختلف هیچ تفاوتی با خانه‌های معمولی ندارند.

خانه پیش ساخته بتنی چه امکاناتی می‌تواند داشته باشد؟

همان‌طور که کمی پیش هم اشاره کردیم این خانه‌ها از جهات زیادی با خانه‌های معمولی مشابه است. خانه پیش ساخته بتنی سبک دارای کف، سقف و دیوارهای بتنی است

. برای این خانه‌ها می‌توان از درب و پنجره‌های عایق و دوجداره استفاده کرد. دیگر امکانات پایه‌ای که هر خانه‌ای دارد را می‌توان در این خانه‌ها نیز مشاهده کرد. 

امکاناتی چون دستگیره و قفل، عایق سقف، تجهیزات روشنایی، سرویس بهداشتی، آشپزخانه یا در نظر گرفتن محل‌های برای قرار گرفتن کابینت و سینک و … از جمله امکانات پایه این خانه‌های پیش ساخته به شمار می‌روند. 

در حقیقت امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه ساخت سازه‌ها باعث شده است که افراد زیادی به سمت ساخت ساختمان‌های پیش ساخته روی بیاورند. ما در آریا بارون با تولید این نوع محصولات با کیفیت به جلب رضایت مشتریان خود می‌پردازد.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

مجله ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *