آریا بارون

اسکلت پیش ساخته

اسکلت پیش ساخته

از مهم‌ترین بخش‌های یک سازه، اسکلت آن سازه است. اسکلت پیش ساخته به اسکلت‌هایی گفته می‌شود که اجزای آن مانند تیرها و ستون‌ها در کارگاه یا کارخانه ساخته شده و سپس برای اتصال به یکدیگر و نصب به محل پروژه منتقل می‌شوند.

امروزه برای اجرای پروژه‌های عمرانی و ساخت ساختمان‌های شهری، استفاده از این اسکلت‌های پیش ساخته یک مزیت بزرگ به شمار می‌رود.

چراکه اسکلت بندی ساختمان در محل پروژه به فضای فیزیکی زیادی احتیاج دارد. با استفاده از اسکلت‌های پیش ساخته که جایی خارج از محل استقرار پروژه ساخته می‌شوند پیمانکاران دیگر با چالش‌های نگهداری اجزای اسکلت ساختمان در میان شلوغی‌های شهر مواجه نخواهند شد.

همچنین اجرای اسکلت بندی‌ به شیوه‌های سنتی به زمان، نیروی کار و در نهایت هزینه بیشتری احتیاج دارد. استفاده از اسکلت پیش ساخته برای ساختمان‌ها، از اتلاف هزینه و وقت جلوگیری می‌کند. 

اسکلت‌های پیش ساخته به انواع اسکلت‌های بتنی، اسکلت پیش ساخته ال اس اف LSF، اسکلت فلزی و اسکلت پیش ساخته پیچ و مهره تقسیم بندی می‌شود. اگر به دنبال انتخاب یک اسکلت پیش ساخته ارزان و سبک هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اسکلت پیش ساخته چیست

سازه‌های پیش ساخته انواع گوناگونی دارند. این سازه‌ها می‌توانند بتنی، فلزی، چوبی، PVC یا سازه‌های پیش ساخته LSF باشند. اسکلت ساختمان‌، از مهم‌ترین بخش‌های یک سازه به شمار می‌رود از همین‌رو انتخاب مصالح مناسب برای اجرای آن از اهمیت بالایی برخوردار است. اسکلت پیش ساخته به صورت همزمان با دیگر اجزای ساختمان در کارگاه تولید می‌شود.

پس از آماده شدن نقشه ساختمان و شروع به کار ساخت قطعات این سازه پیش ساخته، اسکلت ساختمان نیز توسط مهندسین و متخصصین این کار ساخته می‌شود.

  سازه‌های پیش ‌ساخته

زمان اجرایی پروژه‌های پیش ساخته نسبت به ساختمان‌های قدیمی و سنتی به طرز چشمگیری کاهش یافته است. زیرا در صورت استفاده از اسکلت پیش ساخته دیگر نیازی به پی‌سازی و آرماتور بندی نیست.

اسکلت پیش ساخته بتنی

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مقاوم سازی ساختمان‌های پیش ساخته بتنی، آرماتور بندی یا اسکلت بندی این ساختمان‌ها است. قبل از شروع به ساخت سازه‌های بتنی پیش ساخته، نیروهای برشی، فشاری و کششی همگی محاسبه می‌شوند.

از همین‌رو برای اجرای اسکلت این سازه‌های بتنی نیز باید اصول و استانداردها به درستی رعایت شوند تا در محاسبات هیچگونه خللی وارد نشود.

یک ساختمان پیش ساخته بتنی شامل پی، ستون، تیرهای اصلی، سقف و دیوارها است و تمامی این بخش‌ها در کنار یکدیگر اجزای اسکلت بتنی را تشکیل می‌دهند. 

اسکلت فلزی پیش ساخته

یکی از انتخاب‌های مناسب برای ساخت و ساز، اسکلت‎های پیش ساخته فلزی است. امروزه در اغلب پروژه‌های عمرانی و ساختمان‌های بزرگ شهری، ترجیح اول استفاده از اسکلت‌های فلزی است.

برای ساخت سازه‌های فلزی نسبت به سازه‌های بتنی مواد خام کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موضوع نه تنها هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز را کاهش می‌دهد بلکه سرعت ساخت و ساز را نیز افزایش خواهد داد.

از همین‌رو برای ساخت انواع سازه‌ها مانند سوله‌های بزرگ کارگاهی، پروژه‌های صنعتی، ساخت برج‌های بلند، پل‌ها و … اغلب از اسکلت پیش ساخته فلزی استفاده می‌شود. استفاده از اسکلت‌های فلزی پیش ساخته مزیت‌های دیگری دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

در هزینه صرفه جویی کنید

پایین بودن هزینه‌های مربوط به نگهداری این اسکلت‌ها نیز در نهایت منجر به صرفه جویی در هزینه‌های مربوط به ساخت و ساز می‌شود.

  ساختمان پیش ساخته چیست؟ مزایا، معایب و انواع آن

ساخت اسکلت‌ها با کیفیت بالا

مهم‌ترین مزیت استفاده از اسکلت‌های فلزی پیش ساخته، صرفه جویی در هزینه است. اسکلت فلزی پیش ساخته از اسکلت نو ساختمان‌های فولادی ارزان‌تر است.

اسکلت پیش ساخته فلزی در کارخانه طبق استانداردهای لازم ساخته می‌شود. تمامی مراحل ساخت این اسکلت‌ها در کارخانه تحت نظارت مهندسین صورت می‌گیرد. مراحلی چون طراحی، محاسبه دقیق، نحوه ساخت و جوشکاری به صورت مستقیم تحت نظارت مهندس انجام می‌شود.

کاهش زمان مربوط به نصب

از دیگر مزایای استفاده از اسکلت پیش ساخته فلزی می‌توان به نصب سریع آن اشاره کرد. تمامی قسمت‌های این اسکلت پیش ساخته در کارگاه یا کارخانه ساخته شده و سپس در محل نصب، با کمک پیچ و مهره به یک دیگر متصل می‌شوند. 

قابل استفاده برای سازه‌های فلزی سنگین و سبک

اسکلت های پیش ساخته فلزی کاربردهای متفاوتی دارند. به عنوان مثال می‌توان آن‌ها را با استانداردهای مخصوص سازه‌های فلزی سنگین ساخت. این اسکلت‌ها برای سازه‌هایی چون آسمان خراش‌های شهری یا کارگاه‌ها و انبارها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر آن می‌توان اسکلت فلزی پیش ساخته را به گونه‌ای طراحی و اجرا کرد که مناسب برای ساخت سازه‌های فلزی سبک باشند.

اسکلت پیش ساخته lsf

یکی از انواع سازه های پیش ساخته، سازه‌های lsf هستند. ال اس اف یک سیستم سازه‌ای فولادی و سبک است که از آن می‌توان برای ساخت انواع سازه‌ها مانند خانه‌های ویلایی پیش ساخته، ساختمان‌های مسکونی، ساختمان مدارس و … استفاده کرد. از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از این مصالح، مقاوم سازی سازه نسبت به بلایای طبیعی مخصوصا زلزله است.

این متریال علاوه بر مقاومت بالا، سرعت ساخت بالایی نیز دارد. از دیگر مزایای lsf می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان طراحی زیبا 
  • امکان جابه‌جایی و نصب در محل دیگر
  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • کیفیت بالا
  خانه های پیش ساخته پیچ و مهره ای

تمامی موارد فوق منجر به استفاده از این متریال برای ساخت اسکلت پیش ساخته شده است. lsf کاربردهای زیادی مانند ساخت سازه‌های ترکیبی، خانه‌های پیش ساخته، سقف کاذب و ساخت دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان دارد. به عنوان یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای این متریال فولادی سبک می‌توان به ساخت اسکلت کلی ساختمان توسط آن اشاره کرد.

اسکلت پیچ و مهره پیش ساخته

به عنوان یکی دیگر از انواع اسکلت‌های پیش ساخته می‌توان به اسکلت پیچ و مهره‌ای پیش ساخته که یک سیستم اسکلت بندی فلزی است اشاره کرد.

نحوه ساخت این سیستم اسکلت بندی به این صورت است که تیرها و ستون‌های فولادی با ابعاد مشخص و استاندارد در کارگاه ساخته شده و در محل پروژه با کمک پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌شوند.

استفاده از پیچ و مهره در اتصالات سازه‌های فولادی علی‌الخصوص برای پروژه‌های صنعتی مانند سوله‌های بلند یا ساختمان‌های بلند شهری در حال افزایش است. مزیت استفاده از این اسکلت پیش ساخته، سرعت بالا در نصب به کمک پیچ و مهره است که سرعت به اجرا رسیدن پروژه را نیز افزایش می‌دهد.

مزایای استفاده از اسکلت‌های پیش ساخته پیچ و مهره

  • ایمنی بالا و پایداری سازه: سازه‌هایی که اسکلت آن‌ها از نوع پیچ و مهره‌ای است، به دلیل کیفیت بالایی که دارند از مقاومت و ایمنی بالایی نیز برخوردار است.
  • مناسب بودن قیمت اسکلت پیش ساخته پیچ و مهره‌ای
  • قابلیت اجرا حتی در شلوغ‌ترین فضاهای شهری را دارند.
  • امکان جداسازی و نصب آن‌ها در مکان‌های دیگر وجود دارد.

قیمت اسکلت پیش ساخته

همان‌طور که در طول متن خواندید اسکلت‌های پیش ساخته می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. قیمت هر یک از این اسکلت‌های پیش ساخته، با توجه به قیمت مصالح استفاده شده متغیر است.

  خانه های پیش ساخته فلزی

فاکتورهایی چون حمل و نقل اسکلت پیش ساخته و نصب آن در محل پروژه دو عامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت نهایی انواع اسکلت‌های پیش ساخته به شمار می‌روند. هرچه فرایند حمل و نقل قطعات این اسکلت راحت‌تر و نصب آن سریع‌تر و کم هزینه‌تر باشد، بهای اسکلت پیش ساخته نیز کمتر خواهد بود. 

ما در آریا بارون اسکلت های پیش ساخته را با بهترین کیفیت تولید می‌کنیم.

بحث درباره این مقاله را شما آغاز کنید!

مجله ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *